[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4655: Undefined index: WHO_WISITED_TODAY
Ocean Souls • Zobacz wątek - Polskie klimatyczne granie :]

Zaloguj | Zarejestruj

Strefa czasowa: UTC + 1

Teraz jest 27 wrz 2022, o 18:45

Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 24 sty 2006, o 14:22 
Wishmaster

Co by nie zakładać nowego Topicu bo w sumie ten jest zbiorczo o polskim metalu :wink:

Ostatnio słuchałem nowego Delightu "Od Nowa" i jest to dopiero pierwsza płyta zespołu w języku polskim(mimo że już czwarta w dyskografi) i choćby dlatego zasługuje na zainteresowanie

Delight kiedyś był nazywany "polskim Nightwishem" oczywiście na wyrost i mocno przesadzenie i nie do końca zgadzało się to z prawdą
Teraz ich już nie można tak nazywać choć zgodnie z ogólno panującym światowym trendem Paulina zrezygnowała z "paraoperowego' głosu i śpiewa normalnie bardziej zadziornie.Z dynamicznego ghotic metalu znanego z poprzednich płyt zrobiło się coś na kształt nowoczesnego,przebojowego mocnego rocka podbitego elektroniką ,mamy 10 zgrabnych krótkich ,numerów ,idealnych na listy przebojów.Delight nigdy nie śmęcił więc numery sa oczywiście chwytliwe i dość energetyczne,riffy nowoczesne i oczywiście wspomniana wcześniej elektronika jest mimo wszystko dość istotnym elementem.Spotkałem się z wieloma opiniami że teraz to taki "polski Evanescence" i podpisuje się pod tym rękami i nogami.I wbrew pozorom nie jest to zarzut bo brakuje w polsce takiego melodyjnego grania z kobiecym wokalem szkoda że zespoł nie jest lepiej promowany szczególnie teraz gdy zaczał tworzyć teksty w języku polskim.Album w sam raz do przyjemnego i niezbyt wymagającego słuchania, przynajmniej mi sie podoba
:)
P.S Pomijam ostatni instrumentalny długi utwór który wsadzili jak sami mówią po to żeby zapełnić czasowo krążek i rzeczywiście utwór "Sen" nalezy traktować jako bonus a nie jako "pomyłkę"

Tytuł:
PostNapisane: 1 lut 2006, o 14:26 
Angels Fall First

Jeśli chodzi o Delight, to ja darzę ten zespół głębokim szacunkiem, a szczególnie Paulę, wspaniała osóbka! :) Ich dwie pierwsze płyty, utrzymane w klimacie gotyckim ("Last Temptation", "The Fading Tale") są niezłe, aczkolwiek wyraźnie widać, że Paulina nieszczególnie radzi sobie z operowym wokalem. Na "Eternity" widać już kroki w stronę heavy metalu, album ten jest bardzo pozytywny, zróżnicowany. Ostatni utwór, ballada "Wieczny Finał" ze słowami Haliny Poświatowskiej, jest po prostu urzekający! :love2:
"Od Nowa" natmiast to już totalny przełom, wielkie, wielkie brawa! :twisted: Uważam, że porównanie do Evanescence to bzdura - Delight ma inny klimat, moim zdaniem bije wyżej wspomniany band na głowę! :D

Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2006, o 12:14 
Angels Fall First

Wbrew pozorom, polskie zespoły potrafią grać niezgorzej.
osobiście najbardziej cenię sobie Kata, Closterkeller (za wkład, bo Anja zaczęła dobrze śpiewać dopiero od Grphite), Moonlight (pierwszy gotycki zespół, z jakim się zetknęłam:)) i Vią Mistica. Głos Katarzyny po prostu mnie powalił od pierwszej chwili.

Acha: i Behemotha, ale nazwać go klimatycznym, zakrawa o obecność klapek na oczach :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2006, o 14:58 
Oceanborn

Moim zdecydowanie ulubionym zespolem jest wspomniany Closterkeller. Szczególne akustyczna plytka - Fin de Sicle rzuca mnie na kolana. Mają świetne texty, grają muzyke jaką lubie i mają b. klimatyczne koncerty.
No i Ania (Anja ) jest super miłą osobą :)

Co do KATa to oni mają ogromny wkład w polską scene metalową :D To własnie dziękni nim media zaczęły utożsamiać metal z ... satanizmem :twisted: ( po profanacji krzyża na koncercie w 88 ) śmieszna sprawa :D.

Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2006, o 16:07 
Over the hills and far away

Właściwie czym jest to "polskie, klimatyczne granie"?
Jeśli chodzi o polski metal w ogóle, a nie w szczególe, to i ja dorzucę tu swoje trzy grosze.
Po pierwsze, jesli chodzi o polski gotyk i pochodne całościowo, to mogę powiedzieć o nim jedno-NIE ZNOSZĘ. Z bardzo prostego powodu. Ale może zacznę tłumaczyć się ab ovo.
Zacznijmy od tego, że nie cierpię Closterkellera. Przede wszystkim ze wzgledu na wokal Anji, która śpiewać nie umie za cholerę. Muzycznie-może być. Zapewne pani Othodox jest osobą miłą, przyjazną i generalnie-fajną, jest niewątpliwie prawdziwą sceniczną "bestią" [widziałam na Sacrifeście], ale ten wokal...litości.Większość kapel gotycko/doomowo/cmentarnych z niewiastą na wokalu wzięło za wzorzec Closterkellera. Jest to logiczne, chwalebne i zrozumiałe, skoro Klasztorni są prekursorami tego typu grania. Zagadkę stanowi dla mnie natomiast to, że muzycy z tych kapel jakoś pominęli fakt, że Clostrkeller gra przyzwoitą muzykę, ma swój własny styl, dość oryginalne teksty, natomiast zauważyli tylko to, na co winno się opuścić zasłonę milczenia, mianowicie-ten nieszczęsny wokal. Tak więc, zgodnie z tą metodą, polska scena roi się od młodych dam obdarzonych dobrym głosem, które za wszelką cenę chcą śpiewać tak jak Anja, dzięki czemu ich warunki głosowe chowają się w cień na rzecz wycia, wrzasku i jakiś żałobnych pień przywodzących na myśl banshee na dachu.
Jedynymi kapelami, które wylamały się z tego schematu, to kolejno - Moonlight, który to zespół osobiście bardzo cenię za progresywność, Sacriversum, bardzo interesująca kapela i Via Mistica, grajaca bardzo dobrą muzykę i gdzie, dzięki ci Światowidzie, wokalistka śpiewa i świetnie!, bez tych potwornych zaśpiewów rodem z zaświatów.
Co do Kata-mam do tej kapeli ogromny sentyment, właściwie od nich zaczęła się moja przygoda z metalem. Nie słucham ich już z byt często, ale kilka ballad do dziś jest mi bardzo bliskich.
Jeśli chodzi o inne kapele-cóż, Polska obfituje w doskonałe kapele grające dość ekstremelne odmiany metalu. Ostatnio wsłuchuję się w Vesanię i jak oni nie dołączą wkrótcę to "przeklętej, lechickiej trójcy" czyli Behemotha, Vadera i Dacapitated to ja jestem ojciec Rydzyk :twisted: . Nie poszłam na nich na Metalmanii, czego do dziś żałuję, ale zamierzam odbić sobie na Blitzkrieg we wrześniu...
Ale długi ten post mi wyszedł, no, no...

Tytuł:
PostNapisane: 13 maja 2006, o 19:53 
Angels Fall First

Nie zgadzam się z przedmówcą. Polskiego gotyku bronić będę do ostatniej kropli krwi! :twisted:
Najbardziej zdecydowanie najbardziej lubię i cenię kapelę Moonlight, następnie - Closterkeller, Delight, Artrosis, Batalion D'Amour...

Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2006, o 10:45 
Angels Fall First

<snow kuszacuch tak jak dyyyyym snow kuszacych tak jak dyym dym ze stosow zapomnienia dym ze stosow zapomnienia ktore plona kazdej nocy ktore płona nocy,kazdej nocy palac w oczy palac w oczy blaskiem plomieniaaaaaaaaaaaa> TO byla mala przerwa muzyczna ^^'
A wiec ja uwielbiam poznański Lilith <kocham kocham kocham kocham!> mam swira na ich punkcie! sa swietni i ten nastrojowy glos aaaaaaaaaah :roll:

Lubię żarty.
I dowcipy.
Znam wiele kawałów, co zaletą moją jest.

Tytuł:
PostNapisane: 14 maja 2006, o 11:15 

A ja na polski gotyk jeszcze troszkę ponajeżdżam. :wink: Nie gniewajcie się na Bastet, to żadne osobiste ataki.
Słucham muzyki określanej jako metal od lat 6 z hakiem. Nasze polskie, gotyckie podwórko obserwowałam przez cały ten dość długi okres i nawet, krótko bo krótko, ale jednak, przechodziłam mikrofascynację tą muzyką. Do dziś cenię te trzy kapele, o których już wspomniałam czyli Moonlight, Sacriversum i Via Mistica. Co mnie odrzuciło od całej reszty i spowodowało, że przestałam słuchać gotyku [czy jak to tam się nazywa]? Wtórność, wtórność i jeszcze raz wtórność. Za każdym razem te same natchnione teksty o niczym, te same patenty muzyczne, ten sam wokal a'la Anja Orthodox [czyli banshee z bólem ząbków]. Jest to smutne, bo większość wokalistek [ale nie wszystkie, nie wszystkie...] obdarzone są naprawdę dobrymi głosami...
Byłam na Sacrifeście rok temu, obok Sacriversum [świetni!] grał m.in. Closterkeller, Artrosis i Delight. Clostrkeller-na płytach ich słuchać nie mogę, ale na koncertach pokazują klasę, natomiast reszta...na Delight Maślanka wychodziła z siebie, żeby rozruszać publikę, ale nikt już nie mial siły jej słuchać...wypadli słabiutko. Artrosis jeszcze w miarę przyzwoicie, choć cały czas miałam wrażenie, że to nie śpiewa Medeah [bardzo sympatyczna osóbka zresztą] tylko Anja. Głos świetny, ale ta maniera wokalna...
Można ich lubić, można nie lubić. Ja nie lubię, i bez sensownego powodu na kolejny taki koncert się nie wybiorę.

Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2006, o 13:10 
Angels Fall First

Bastet napisał(a):
Do dziś cenię te trzy kapele, o których już wspomniałam czyli Moonlight, Sacriversum i Via Mistica.

Cieszę się, że doceniasz mego kochanego Moonlighta - on faktycznie wybija się na tle innych polskich gotyckich zespołów. :) Sacriversum lubię, a Via Mistica jeszcze nie znam. Twoja wypowiedź to dobra mobilizacja. :)

Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2006, o 18:58 

Kaczuszk@ napisał(a):
Cieszę się, że doceniasz mego kochanego Moonlighta

Moonlight, moim zdaniem, to jedna z ciekawszych kapel polskiej sceny metalowej. Maja ma piękny, wypracowany głos i oryginalne brzmienie. Poza tym - muzycznie zespół odbiega od schemtów, bardziej im do rokowej awangardy niż czystego gotyku. Odwagę w eksperymantowaniu bardzo cenię...cóż, w końcu większość moich ukochanych kapel to urodzeni eksperymentatorzy, którzy uwielbiają zaskakiwać...:wink:

Kaczuszk@ napisał(a):
Via Mistica jeszcze nie znam

Polecam. Szczególnie płytę "Fallen Angels". Jak to w przypadku polskich zespołów - płyta ma tak fatalną produkcję, że producentowi i panom "od pokręteł" należą się baty i włóczenie końmi, ale muzyka i czysty, liryczny wokal bronią się same.

Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2006, o 19:11 
Angels Fall First

Bastet napisał(a):
Maja ma piękny, wypracowany głos i oryginalne brzmienie. Poza tym - muzycznie zespół odbiega od schemtów, bardziej im do rokowej awangardy niż czystego gotyku.

Całkowicie się z Tobą zgadzam. :mrgreen: Uwielbiam głos i sposób śpiewania Mai. Drażni mnie tylko "Army of me" w jej wykonaniu. Zamiast śpiewać po swojemu, próbuje naśladować Bjork, co daje efekt mniej więcej taki, jakby ktoś panią Konarską dusił. :evil: Żenada...
Co do zaskakiwania - oj, dwa ostatnie albumy to kompletne zaskoczenie. Ale jak najbardziej pozytywne! Ciężko mi powiedzieć, które oblicze Moonów bardziej lubię: czy to bardziej "mroczne i gotyckie", czy może to, co prezentują sobą teraz, gdyż w ich muzyce zawsze słychać to "coś". :D
Cytuj:
Polecam. Szczególnie płytę "Fallen Angels".

Postaram się dorwać do tego. :)

Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2006, o 19:44 

Aaaa...zapomniałam dopisać jednej bardzo ważnej rzeczy o Moonlight. Otóż mają bardzo dobre, niebanalne i liryczne teksty [no dobrze, może nie wszystkie, ale większość.] To chwalebne i bardzo oryginalne na tle innych gotyckich kapel, w których pojawiają się polskie teksty. Nie wiedzieć czemu, liryki po angielsku, nawet najdurniejsze, nie rażą tak bardzo, jak zmasakrowanie ojczystego języka. Moonlight na tle tych wszystkich "szmaragdowych nocy", "bryalantów gwiazd" i temu podobnych wypada świetnie. Okazuje się, że można napisać mroczny, "gotycki" tekst bez wilków wyjacych, nocy upiornej, "królestw Szatana" i innych, równie wdzięcznych, tekturowych dekoracjii.

Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2006, o 21:34 
Oceanborn

a ja zmienię klimat. Jestem strasznie zafascynowany rockowym zespolem zwanym Coma. Chłopaki z Łodzi mają za sobą już jedną baaardzo nagrodzoną płyte "Pierwsze wyjście z mhoku " i kończa prace nad płytą nr2 - "Drugie wyjście z Morku " :D.
Mają bardzo silne texty o sytułacji współczesnych młodych ludzi, zagubionych, nie mogących znaleźć sobie drogii w życiu... I mają genialne koncerty na juvenaliach
:twisted:

Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2006, o 21:54 
End of Innocence

Cytuj:
a ja zmienię klimat. Jestem strasznie zafascynowany rockowym zespolem zwanym Coma.

Ooooooo, Misiorku, wiesz, co dobre :D. Fantastyczna kapela z wokalistą o niezwykle intrygującej barwie głosu, znakomicie oddającym przy tym zawarte w utworach emocje (zresztą pisałam o Piotrze Roguckim w temacie o najlepszych wokalistach ;) ). Poza tym ich wielkim atutem, jak już zauważył Misiorek, są teksty: i tu polecam oczywiście "Leszka Żukowskiego", "Pierwsze wyjście z mroku", "Ocalenie", a z utworów demo "Piosenkę pisaną nocą" i niesamowite "Wrony". Ten ostatni kawałek budzi dreszcze na plecach... Brrrrrrr...

Co do koncertów, to na juwenaliach nie byłam, ale miałam okazję widzieć Comę live w łódzkim Nexusie jesienią 2004 i było to niezapomniane przeżycie. W każdym razie wyszłam ze zdartym gardłem i sztywnym karkiem ;). Swoją drogą, mogliby zagrać jakoś niedługo, bo na wszystkie kolejne koncerty od tamtego czasu jakoś nie było mi dane się wybrać...

Tytuł:
PostNapisane: 15 maja 2006, o 22:02 

Znów ja się odezwę. Strasznie dużo gadam co? :wink:
Coma jest kapitalną kapelą, Rogucki ma fenomenalny głos, teksty są conajmniej frapujace, muzyka - bomba atomowa...co jeszcze napisać?
Jako łódzka studentka mogę powiedzieć, jako ciekawostkę, że Coma ma w Łodzi status już nawet nie gwiazdy ale kultu! Na ich koncerty przychodzą tłumy, a te wystepy zawsze są wielkim wydarzeniem.
Trzeba chłopcom przyznać, że zapracowali na taka markę. A ja pamiętam jeszcze czasy, jak miałam lat 15 i na murach wisiały czarnobiałe, powielone na zwykłym ksero plakaty informujace, że w jakiejś tam ruderze zagra sobie jakaś Coma...

Strefa czasowa: UTC + 1