[phpBB Debug] PHP Notice: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4655: Undefined index: WHO_WISITED_TODAY
Ocean Souls • Zobacz wątek - Equilibrium

Zaloguj | Zarejestruj

Strefa czasowa: UTC + 1

Teraz jest 21 cze 2024, o 02:18

Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 16:41 
Endless Forms Most Beautiful

"Equilibrium" widziałem już dosyć dawno, ale ten obraz przypomniał mi się, podczas lektury "Roku 1984"; okazało się, że film Kurta Wimmera jest na nim oparty. Używam go w swojej prezentacji do matury ustnej (temat - "Wizje przyszłości w literaturze i filmie"). Właśnie skończyłem go oglądać na po raz, bodajze trzeci.
Trzeba przyznać, że to bardzo poprawnie wykonany projekt, dużo czerpie z powieści Orwella, ale powieść polityczną zamienił w film akcji z elementami sf. Scenariusz jest dobrze skleciony, reżyseria też na poziomie. Twórcy scenografii oraz kostiumów nie stworzyli nic nowego - całość jest skopiowana z "Metropolis" Fritza Langa oraz przeniesione na ekran opisy z wciąż wspominanej powieści politycznej; niemniej wszystko prezentuje się ciekawie i jest miłe dla oka. Na szczęście wiele ratuje aktorstwo, spodobała mi się rola Seana Beanego, ale i tak najlepiej na ekranie wypadają Christian Bale oraz Emily Watson - w "Filmie" (nr 7/2003) napisali, że grała fatalnie, ale mnie spodobała się jej kreacja. Gorzej sprawa się ma z muzyka oraz efektami specjalnymi, Ci pierwsi mogli zdecydować się na coś ambitniejszego (patrz "Matrix"), a co do tych drugich to niewiele zawinili, bo film nie miał wysokiego budżetu jak inne produkcja (patrz "Matrix"). Bardzo spodobał mi się motyw "walki geometrycznej", dzięki której Kleryk stawał się doskonałym zabójcom, intuicyjnie rozplanowującym trajektorie kul swoich i przeciwników oraz wykorzystującym techniki akrobatyczne. Pomijając pewne wady, to film naprawde mi się spodobał, choć nieco przesłodzony, to pokazuje niezwykle ważny problem oraz doskonale wprawia uczestnika w nieznany mu lęk przed brakiem uczuć.

(...)skonczmy ta farse i wrócmy do normalnych metalowych tematów.
Co lepsze pieszczocha czy karwasz?

kimka

Tytuł:
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 17:12 
Dark Passion Play

Ja książki nie czytałem, ale film uważam za bardzo dobry. Ale tak szczerze, uważam tak tylko z jednego powodu - walk. Były tak niesamowicie zrealizowane, że po prostu nie sposób oderwać od nich oczu. Zwłaszcza ta ostatnia walka z ,,Ojcem'' - tego nie sposób zapomnieć. Jak dla mnie, była (jest) to jedna z najefektowniejszych i najorginalniejszych sekwencji w kinie s-f. Reszta filmu to takie wyższe stany średnie.

Tytuł:
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 17:20 
Byt Transcendentny

Mnie tak średnio podszedł - pomysł mieli dobry, ale miejscami bardzo na siłę starali się pod niego wszystko dopasować i wychodziło nienaturalnie i sztucznie... Końcówka filmu natomiast bardzo przewidywalna i trochę jednak mnie rozczarowała - wszedł, zabił tego złego [dylemat moralny, przed jakim stanął bohater był śmieszny...], nagle wszyscy stali się szczęśliwi i koniec. 0 głębi. A szkoda, bo film miał duży potencjał, problem utkwił niestety w kreatywności a nie w budżecie :)

Tytuł:
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 19:29 
Century Child

Moim skromnym zdaniem film lepszy od Matrixa, a juz na pewno od dwoch ostatnich czesci. Ma klimat, ktory mi sie podoba. Trzyma w napieciu. A najlepsze jest to, co przeczytalem w pewnym pismie o broni - srednio by trafic przeciwnika bedacego w ruchu, z broni palnej w korytarzu budynku potrzeba wystrzelenia kilkunastu pociskow :o . Od razu film wydal mi sie realniejszy :) . Koncowka jak to napisal Beezqp przewidywalna, lecz mi to zupelnie nie przeszkadza, wrecz przeciwnie - nie chcialbym innego zakonczenia... Natomiast finalowe walki zaskakujace - podobalo mi sie jak porobil blyskawicznie tego Murzyna :) . Ogolnie film bardzo przypadl mi do gustu.

Tytuł:
PostNapisane: 30 kwi 2008, o 23:43 

Końcówka to rzeczywiście fabularna wada filmu. Jest świetnie zrobiona, ale płytka i przewidywalna, a scena odcięcia twarzy w ogóle mi nie przypadła do gustu - liczyłem na coś bardziej estetycznego, głębszego, albo chociaż wyrachowanego.

kimka

Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 08:34 
Century Child

polityk2 napisał(a):
a scena odcięcia twarzy w ogóle mi nie przypadła do gustu - liczyłem na coś bardziej estetycznego, głębszego, albo chociaż wyrachowanego.
Tzn. na co liczyles. Mial go wpedzic w depresje, zeby koles popelnil samobojstwo??? :)

Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 09:44 

Inglor napisał(a):
polityk2 napisał(a):
a scena odcięcia twarzy w ogóle mi nie przypadła do gustu - liczyłem na coś bardziej estetycznego, głębszego, albo chociaż wyrachowanego.
Tzn. na co liczyles. Mial go wpedzic w depresje, zeby koles popelnil samobojstwo??? :)
Mogła by być widowiskowa scena walki polączona z rozmową, ale coś takiego było już podczas treningu. Mógł go wyrzucić przez okno - całkowity upadek systemu. Kleryk mógł zostać w tej walce ranny, później trudniej walczyło mu by się z Wielkim Bratem. Mógł go chociażby zastrzelić, jak to zrobił Indiana Jones w trezciej części swoich przygód (tego czarnego faceta w wielkim mieczem). Ale odcięcie twarzy było fatalnym rozwiązanie, burzy cały klimat.

kimka

Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2008, o 09:52 
Imaginaerum

polityk2 napisał(a):
Inglor napisał(a):
polityk2 napisał(a):
Mogła by być widowiskowa scena walki polączona z rozmową, ale coś takiego było już podczas treningu. Mógł go wyrzucić przez okno - całkowity upadek systemu. Kleryk mógł zostać w tej walce ranny, później trudniej walczyło mu by się z Wielkim Bratem. Mógł go chociażby zastrzelić, jak to zrobił Indiana Jones w trezciej części swoich przygód (tego czarnego faceta w wielkim mieczem). Ale odcięcie twarzy było fatalnym rozwiązanie, burzy cały klimat.

Bład - Indie zrobił to w 1 cześci ;) A co do zakończenia - rzeczywiscie troche nie w smak. ALe caly film ogolnie robi bardzo dobre pozytywne wrazenie :)

Tytuł:
PostNapisane: 2 maja 2008, o 08:33 
Century Child

@Polityk2. Zakonczenie walki (jeszcze przed jej rozpoczeciem), w "Poszukiwaczach...", to bylo genialne - jedna z moich ulubionych filmowych scen :D . A odciecie paszczy w Equlibrium mi sie podobalo i zadnego klimatu mi nie zburzylo :)

Tytuł:
PostNapisane: 4 maja 2008, o 22:41 

Może od początku. "Equilibrium" bardzo, ale to bardzo mi się spodobało. Mogę ten film postawić obok pierwszego "Matrixa" (następne mogą mu brud z podeszw zlizywać). Spodobał mi się problem przedstawiony w utworze (brzmi, jak w wypracowaniu z polaka... naprawdę jutro piszę maturę :) ) - bezwarunkowa kontrola nad społeczeństwem, ale z jego własnej woli. To coś innego niż "Matrix" czy powieść Orwella. Przemiana głównego bohatera jest bardzo sugestywna, wiarygodna. Świat przedstawiony również przypadł mi do gustu. Aktorstwo - dobre, choć może mógłbym się przyczepić do roli czarnoskórego partnera Prestona (dosyć przewidywalne i typowe aktorstwo IMO). Sceny walk zrobiły na mnie ogromne wrażenie, szczególnie biorąc pod uwagę dosyć niepozorny budżet filmu. A jednak są dynamiczne, świetnie nakręcone (co ciekawe, dużo ujęć jest nakręconych bez przerywania kadru, przejścia są płynne, co mi się bardzo podoba) i REALISTYCZNE. Choć te akrobacje wyglądają niesamowicie, jestem skłonny uwierzyć, że są możliwe do wykonania i takie ich zastosowanie miałoby sens w walce (bo na przykład na miejscu Smitha w Matrixie 1 rozstrzelałbym w stacji metra Neo zamiast na niego skakać).
Teraz odniosę się do tego zakończenia filmu, o którym była dyskusja. Nie przeszkadza mi taki sposób usunięcia wrogiego kleryka. Nie jest żadną przeszkodą dla Prestona - ciach i już. Walka z szefem bardzo efektowna. I ten dylemat, który jest podobno trywialny - przecież to żaden dylemat, wiadomo, co się stanie.

Would I have them both to keep

Strefa czasowa: UTC + 1